w , , , ,

Śmigłowiec na najwyższym szczycie świata – Mount Everest.

14 maja 2005 roku, po raz pierwszy w historii, na szczycie Mount Everest wylądował śmigłowiec.

Dokładnie 15 lat temu, z nepalskiego lotniska w Lukla, położonego na wysokości 2860 m n.p.m. wystartował śmigłowiec Ecureuil/AStar AS 350.

Za sterami specjalnie przygotowanej maszyny siedział testowy pilot konsorcjum Eurocopter – Didier Delsalle. Do tego lotu przygotowywał się 3 lata. Miał jeden cel – jako pierwszy człowiek w historii wylądować śmigłowcem na szczycie Mount Everest (8848 m).

Podróż na szczyt nie obyła się bez niespodzianek. Pilota zaskoczyły bardzo silne prądy, które powodowały nagłe wznoszenie się maszyny przy minimalnej pracy silnika, aby za chwilę zamienić się w prądy schodzące, ściągające maszynę w dół.

Normalnie gdy lecisz helikopterem do góry potrzebujesz mocy. A ja w niektórych momentach mogłem zupełnie zredukować moc, a i tak bardzo szybko się wznosiłem. To było niesamowite.

Problemem był również brak tlenu na tej wysokości, który pomimo posiadania maski i butli z tlenem, powodował trudności z oddychaniem.

Musisz wtedy wdychać i wydychać powietrze z dużą częstotliwością, ale nie za głęboko. Musisz skupić całą uwagę na locie, i cały czas upewniać się, czy jesteś przytomny, na przykład przez gryzienie się w język.

Po około godzinnym locie, Delsalle dotarł na wierzchołek Mount Everest.

Aby rekord został zaliczony, podwozie śmigłowca musiało mieć kontakt z podłożem przez co najmniej 2 minuty. Maszynę udało się utrzymać na szczycie przez 3 minuty i 40 sekund. Ze względu na ukształtowanie wierzchołka oraz brak widoczności było to niesamowicie trudne dokonanie.

Wahałem się może kilka sekund, zanim w końcu posadziłem maszynę. Musiałem wyczuć to odpowiednie miejsce. Wyczuć, bo przecież gdy jesteś już nad samym szczytem, nie widzisz go. Musisz to wyczuć.

Po wykonaniu zadania pilot oraz jego maszyna bezpiecznie wrócili na lądowisko. Lot został powtórzony następnego dnia (15.05.2005).

Didier Delsalle zapisał się na kartach historii, jako pierwszy człowiek, któremu udało się wylądować na najwyżej położonym stałym punkcie na Ziemi.

Do chwili obecnej nikt nie powtórzył tego wyczynu.

Koniecznie obejrzyj zamieszczony poniżej film dokumentujący to niesamowite wydarzenie.

Zgłoś nadużycie

Co myślisz?

Napisane przez olecky

Komentarze

Dodaj odpowiedź

Jeden ping

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Ładowanie…

0
mem - wymiana opon

Wymiana opon

kazik mój ból

KAZIK – Twój ból jest lepszy niż mój [OFFICIAL VIDEO]